קצת היסטוריה

נתניה היא עיר, שקלטה ועדיין קולטת מאז הקמתה, גלים של עליה מכל רחבי העולם. ממושבה קטנה שהוקמה בשנות השלושים, צמחה נתניה לאחת הערים הגדולות בישראל ונופה הכפרי פינה את מקומו לבנייה אינטנסיבית ששינתה את קו הרקיע של העיר. בסמוך לשפת הים מוקמים פרויקטים רבי קומה למגורים, הזוכים להצלחה בקרב האוכלוסיה המקומית ובקרב יהודים מרחבי העולם המעוניינים לרכוש בית בישראל, אל מול הים.

נתניה קרויה ע”ש נתן שטראוס, שהיה נדבן יהודי ציוני נלהב, מארצות הברית. שניים מראשי ארגון “בני בנימין”, עובד בן עמי ואיתמר בן אב”י, גייסו תרומות עבור העיר ובתמורה הבטיחו לו כי היישוב שיוקם בארץ מכספיו יקרא על שמו: נתן-יה-הודיה לבורא עולם.

כאשר חזרו השניים מארצות הברית, הם החלו לחפש קרקעות מתאימות לעיבוד פרדסים. במסגרת החיפושים הגיעו לשייח צאלח חמדאן, אשר היה מוכתר הכפר “אום חאלד” הממוקם צפונית לקניון השרון של היום ורכשו ממנו בספטמבר 1928, 1,400 דונם תמורת 5,600 לירות.

עם רכישת הקרקעות החל ארגון “בני בנימין” לפרסם את דברי הקמתו של היישוב החדש במרכז הארץ.

בחודש אוקטובר 1928, התקיימה האספה הכללית הראשונה של המתיישבים. אחד הנושאים העיקריים שהטריד את באי האספה היה מהיכן יגיעו המים ליישוב.

המתיישבים החליטו כי תכרה באר ומלאכת הכרייה של הבאר הראשונה הוטלה על משה שקד, אשר לימים הפך לראש העיר השני של נתניה.

בשניים עשרה לחודש פברואר 1929, בישר משה שקד לעובד בן עמי אשר היה לראש העיר הראשון כי: “מנתניה הנני מבשרך שנמצאנו מים… כנראה יהיו מים טובים”. ששה ימים לאחר מכן חל חג ט”ו בשבט, אשר בו הגיעו ממסחה – כפר תבור, חמשת המתיישבים הראשונים אשר חרשו את החריש הראשון.

נתניה הינה העיר הראשונה אשר זכתה למעמד מוניציפאלי ע”י ממשלת ישראל העצמאית בתאריך השלישי בדצמבר 1948.

ספרו לחברים

חיי העיר, תרבות

להקת “סנגרה לטינה”

במופע לטיני סוחף

חיי העיר

ערב של כוכבים

פעילות חלל ואסטרונומיה לכל המשפחה

חיי העיר, תרבות

“איה, אאוץ’, אווה”

עפ"י ספרה המצליח של רינת פרימו

עקבו אחרינו גם באינסטגרם :)